Türkçe English

- +
- +

TARİHÇE

Efsaneye Göre Kral Midas'ın Tüm Yalvarış Ve Yakarışlarının Sonunda, Bir Kız Çocuğu Olmuş. Ne Var Ki, Genç Kızlık Döneminde Tüm Vücudunu Yaralar Sarmış Ve Hiçbir Hekimin Iyileştiremediği Hastalık Yüzünden Ağrılara, Acılara Dayanamayıp Yollara Düşmüş, Dağ Tepe Dolaşır Olmuş. Kral Midas Da Biricik Kızını Kollamaları Için, Peşine Gözcüler Yollamış. Afyonkarahisar Il Sınırları Içinde Şimdi Gazlıgöl'ün Bulunduğu Yeşillik Bölümde Su Içmek Için Duran Genç Kız, Yaz Aylarının Sıcağının Etkisiyle, Bataklığa Aldırmadan Koşmuş. Suyu Kana Kana Içmiş Ve Kendini Çamurlu Suya Bırakmış. Ağrıları Hafiflemiş Ve Günlerin Yorgunluğu Ile Oracıkta Uyuyakalmış. Uyandığında Ise Ağrı Ve Sızılarının Yok Olduğunu Fark Etmiş. O Suyun Yanında Bir Hafta Kalmış Ve Iyileşerek Saraya Geri Dönmüş. Kızını Merak Edip Gece Gündüz Yas Tutan Kral Midas, Iyileşen Kızını Tekrar Görünce Çok Sevinmiş Ve Iyileştiren Hekimin Adını Söylemesini, Onu Hekimbaşı Yapacağını Söylemiş. Genç Kız Kendisini Iyileştirenin Hekim Değil, Sıcak Su Olduğunu Söyleyince, Kral Midas Sıcak Suyun Bulunduğu Yere Bir Hamam Yapılmasını Emretmiş. Bu Kaplıcanın, Frigyalılar Zamanından Bu Yana Kullanıldığı Belirtiliyor.

Termal Çamur Doğal Bir Güzellik Iksiri, Demir Ve Potasyum Gibi Minareller Yönünden Son Derce Zenginolan Bu Çamuru " Kleopatra " Nın Çok Sık Kullandığı Bilinmekte Roma Ve Bizans Imparatorluğununda Bölgeye Önem Verdiği Yapılan Kazı Ve Araştırmalardan Ortaya Çıkan Eserlerle Anlaşılmaktadır.

Fatih Sultan Mehmed, Karamanoğulları Seferine Çıkarken Yol Üzerinde Gazlıgöl' E Uğramış Ve Burayı Imar Etirmiştir.

SUYUN KİMYASAL ÖZELLİKLERİ

Kimyasal sınıflandırması bikarbonat, sodyum, karbondioksit ve hidrojen sülfürü olarak yapılan Gazlıgöl kaplıca suyunun içinde; klorür, iyodür, bromür, florür, sülfat, nitrat, nitrit, hidrofosfat, karbonat, bikarbonat ve hidroarsenat gibi iyonlarla, gazlar bulunuyor. Kaplıcanın sıcaklığı ise 64 derece.

ÖZELLİKLERİ

Gazlıgöl kaplıcasında içme ve banyo tedavilerinden başka, suyun bulunduğu kapalı ortamlarda oluşan nemli ve buharlı havayı solumak da tedavi edici özellik taşıyor. 

ULAŞIM

AFYONKARAHİSAR' ın Kuzeyinde yer alan Gazlıgöl Kaplıcası il merkezine 21. KM uzaklıktadır. Hem Karayolu hem de Demiryolu ile ulaşım imkanı mevcuttur

GAZLIGÖL VE KAPLICALAR

Afyon, Kaplıcaları Ile Ünlü Bir Ilimiz. Türkiye'deki Belli Başlı Karayollarının Buluşma Noktası Olan Afyon'daki Termal Tesisler, Yılın 365 Günü Yerli Ve Yabancı Ziyaretçilere Şifa Dağıtıyor
Kaymağıyla Ünlü Afyon, Aynı Zamanda Bir Kaplıca Şehri.

Yıl Boyunca Türkiye'nin Pek çok yerinden gelen insanımızın  Derdine Derman Için Koşturduğu Afyon'da Son Yıllarda Beş Yıldızlı Termal Turizmi Büyük Gelişme Gösterdi.

TERMAL SU  GAZLIGÖL KAPLICA

Gazlıgöl Kaplıcaları Fazla Miktarda Serbest Asit Karbondioksit Ihtiva Eden Saf Kalevi Kaynaklar Grubundadır.

Bu Niteliği Nedeniyle çeşitli tedavilerde Banyo Şeklinde Kullanılan En Ideal Bir Su Olarak Kabul Edilir.

Avrupa'da Bilin, Vichy Kaynaklarında Daha Az Serbest Karbondioksit Bulunduğu Halde Gazlıgöl Kaplıcalarında Bu Miktar Daha Fazla Olarak Saptanmıştır.

Eski Tunç Çağından Buyana Şifa Dağıtmakta Olan Kaplıcanın Suyu Yüksek Radyo Aktivitelidir.

 

Facebook Instagram Twitter Youtube Blog