Türkçe English

 

- +
- +

Tarihi Afyonkarahisar Kalesi ve Çevresi

 

Kalenin tarihi, M.Ö 1350'ye Hititler dönemine uzanır. Hitit, Roma, Bizans ve Selçuklular döneminde savunma amaçlı kullanılmıştır. Şehrin merkez yerleşimi kale etrafına kurulurken Karahisar Kalesi adeta şehre bir dayanak vazifesi görmüş olup tarih boyunca üstlendiği koruma vazifesini devam ettirmiştir.

 

Anadolu Selçukluları dönemine ait Kırk Direkli Camii adıyla meşhur Tarihi Ulu Camii, Karahisar-ı Sahib Sultan Dîvanî Mevlevîhanesi, halk dilinde İmaret Camii Külliyesi ya da Taş Medrese adıyla bilinen Gedik Ahmet Paşa Medresesi gibi tarihi mekanlar kale güzergahı üzerinde mistik atmosferiyle tarih içerisinde yolculuğa çıkaracak, buram buram tarih kokan sokaklar içerisinden geçerek Karahisar Kalesine doğru sizi uğurlayacaklar. 226 metre yüksekliği olan Karahisar Kalesine 600 basamak çıkarak ulaştıktan sonra karşılaşacağınız uçsuz bucaksız bozkırların seyrine doyamayacaksınız.

 

Sizi de tarihin,kültürün,termal sularıyla şifanın ve ulaşımın kavşak noktası olan Afyonkarahisar'ımızı keşfetmeye davet ediyoruz.

Frig Vadisi / Ayazini Metropolisi

 

Bozkırın içinizi ısıtacak renklerini görebileceğiniz , uçsuz bucaksız yaylaların yeşiline doyamayacağınız, Frigya uygarlığının yaşadığı ve medeniyetlere ev sahipliği yapan topraklar olan FRİG VADİSİ'ne davet ediyoruz.

Facebook Instagram Twitter Youtube Blog