Türkçe English

- +
- +

BÖLGEMİZDEN ÇIKAN KIZILAY MADEN SULARI YERLİ KOZMETİK ÜRÜNLERİN ÜRETİMİNDE KULLANILACAK

 

  • Afyon Gazlıgöl bölgemizden çıkan Kızılay maden sularının kaynak geçmişi MÖ 8. YY a kadar uzanıyor. O dönemler “Şifalı Frigya” adı verilen bu bölgeden çıkan maden suları yüz yıllardır şifa ve lezzet dağıtıyor.
  • Kızılay maden suyu günümüzde yeni alanlarda şifası ve doğallığıyla ilham kaynağı olma yolunda ilerliyor..
  • Ege Üniversitesi (EÜ) Eczacılık Fakültesi öğretim üyeleri, üniversite-sanayi işbirliğinde sivil toplum kuruluşuyla çalışarak, içeriğinde doğal maden suyu bulunan kozmetik ürün geliştirdi.
  • Üretimin yapıldığı firmayı ziyaret eden EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, ‘Maden Suyu Bazlı Cilt Bakım Formülasyonlarının Geliştirilmesi’ isimli, TUBİTAK’ın 1505 projesinin üniversite- sanayi işbirliğinin somutlaştığı örnek projelerden biri olduğunu söyledi.
  • Ege Üniversitesi (EÜ) Eczacılık Fakültesi Farmasötik Teknoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Özgen Özer yürütücülüğünde, Öğretim Üyesi Doç. Dr. Evren Homan Gökçe’nin araştırıcı olarak görev aldığı projeyle, üniversite-sanayi işbirliğinde örnek bir çalışmaya imza atıldı.
  • Egeli akademisyenler, Türkiye Kızılay Derneği’nin ürettiği doğal maden suyunu kullanarak yerli ve milli ürün serisi geliştirdi.
  • Proje kapsamında dört farklı ürün serisi geliştirdiklerini kaydeden EÜ Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özgen Özer, “Kızılay’ın doğal maden sularından hareketle formülasyonlarımızı hazırladık. Su yerine maden suyunun zengin mineral içeriğini kullandık. Bu çok önemli bir çalışma, amacımız ithal edilen ürünlerin yerine ülkemizde yerli ve milli olarak ürettiğimiz ürünlerin kullanılmasını sağlamak.

 

Haberin devamı için: https://egeajans.ege.edu.tr/?p=9391

Facebook Instagram Twitter Youtube Blog